Kalça Kırığından Nasıl Korunulabilir?

Kalça kırıkları genellikle evde veya yolda basit düşmeler sonucu olmaktadır. Öncelikle düşme önlenmeye çalışılmalıdır. Takılarak düşmeye neden olabilecek halı parçaları, kapı eşikleri ve bağlantı kabloları kaldırılmalı, halılar sabitlenmeli, banyoya kaymayan zemin örtüleri yerleştirilmeli, banyo ve tuvaletlere tutamak konulmalı ve yaşam alanının yeterli aydınlatılmalıdır.

Yaşlılarda ortalama olarak 10 düşmede bir kalça kırığı meydana geldiği gösterilmiştir. Kalça yanlarında koruyucu yumuşak yastıkları olan özel şortlar özellikle sık düşen insanlar için faydalı olabilir.

Bilhassa yalnız yaşayan yaşlıların yardıma ihtiyaçları olduğunda kendilerini haber verebilmeleri için tuvalete giderken bile yanlarında cep telefonu bulundurmaları veya boyunlarına düdük asmaları önerilmektedir. Baston kullanmak eklemlere binen yükü azalttığı gibi dengeye de katkı sağlar.

Düşme riskini azaltmak amacıyla evden çıkmamaya karar vermek yapılan en büyük hatalardandır. Evde kapalı ortamda ve hareketsiz kalmak iskelet sistemini iyice zayıflatıp osteoporoza yol açacağından zannedilenin aksine kırık riskini artırmaktadır.

Osteoporozun önlenmesi veya varsa tedavisi de kalça kırığından korunmada çok önemlidir. Osteoporozdan korunmanın en iyi yolu kilo almamak, yaşa uygun düzenli egzersiz ve yürüyüş yapmak, düzenli olarak güneşe çıkmak ve gıdalarla yeterli kalsiyum almaktır. Özellikle menapoz dönemi kadınlarda kemik yoğunluğu ölçümü kemik kalitesi hakkında daha net bilgi edinmeye yardımcı olur.

Prof. Dr. Yakup Yıldırım
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı